Vergunningverlening, toezicht en handhaving (milieu)
Eenheid van Taal
Het programma voor digitalisering van Vergunningverlening, Toezicht en Handhaving (VTH) is een landelijk initiatief om de informatie-uitwisseling tussen overheden (gemeenten, provincies, omgevingsdiensten, waterschappen) te verbeteren, met als doel een gezondere, schonere en veiligere leefomgeving.
Eén van de belangrijkste aandachtspunten om informatie uit te kunnen wisselen is dat we dezelfde taal spreken, dat we elkaar begrijpen, dat we dezelfde termen gebruiken. Een belangrijk onderdeel voor het spreken van dezelfde taal is het gebruiken van dezelfde structuur en betekenis van informatie. Daarvoor werken de stelselpartners begrippen- en informatiemodellen. Geonovum ondersteunt dit ontwikkelproces en draagt zorg voor het tijdelijk beheer van de begrippen- en informatiemodellen.
Conceptueel Informatiemodel VTH Fysieke Leefomgeving
Een conceptueel informatiemodel legt alle dingen (concepten) vast die nodig zijn voor de uitvoering van een bepaalde taak. In dit model staat hoe deze dingen zich tot elkaar verhouden en welke eigenschappen van die dingen relevant zijn.
Het Conceptueel Informatiemodel VTH Fysieke Leefomgeving (CIM VTH FLo) beschrijft de structuur en betekenis van de informatie binnen vergunningverlening, toezicht en handhaving. Dit model beperkt zich tot de informatie die relevant is voor Vergunning, Toezicht en Handhaving in het domein van de fysieke leefomgeving.
Dit informatiemodel helpt bij:
- De communicatie tussen partijen die VTH-taken uitvoeren in het stelsel.
- Meer eenheid van begrippen en ook duidelijkheid over verschillen.
- De samenhang tussen informatiemodellen op deelterreinen van het VTH-stelsel in de fysieke leefomgeving.
- Het gebruik en de (door)ontwikkeling van applicaties op dezelfde manier.
- De inkoop van VTH-software door overheden en uitvoeringsorganisaties.
- De bruikbaarheid van gegevensuitwisseling tussen applicaties.
In december 2025 is versie 1.0 van het Conceptueel Informatiemodel VTH Fysieke Leefomgeving opgeleverd. Geonovum heeft dit model in tijdelijk beheer genomen. De wijzigingen ten opzichte van de vorige versie zijn te bekijken in het wijzigingendocument.
In 2026 zal naar verwachting het informatiemodel worden doorontwikkeld op basis (proef)implementaties bij stelselpartners.
Begrippenmodel
Om dezelfde taal te kunnen spreken, is een woordenboek (lees: ‘begrippenmodel’) en een grammaticahandleiding (lees: ‘conceptueel informatiemodel’) nodig. Geonovum ontwikkelt in 2026 samen met experts uit de uitvoeringspraktijk het VTH begrippenmodel. We doen dat stapsgewijs zodat alle stelselpartners steeds meer dezelfde taal gaan spreken bij het uitwisselen van informatie.
Vragen en meldingen
Heb je een vraag over het CIM VTH FLo of wil je een suggestie doen voor aanpassing van de standaard? Stuur dan een bericht naar de VTH helpdesk bij Geonovum.
Ook verbetersuggesties voor het CIM en Begrippenmodel kan je aan ons doorgeven. Het beheerteam verzamelt alle wensen en eisen en publiceert deze op de publieke werkomgeving op GitHub. In overleg met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, initieert Geonovum een wijzigingsproces. Daarbij nemen we de ontvangen wensen en eisen mee.

