
Om vertrouwd data te kunnen delen, heeft IDSA, de International Data Space Association, het DataSpace Protocol ontwikkeld. Het DataSpace Protocol bevindt zich in het proces om een ISO standaard te worden. Dit protocol speelt ook een rol bij het standaardisatiewerk bij CEN / CENELEC. Daarom wil Geonovum meer kennis en ervaring opdoen met dit protocol.
Bij vertrouwd datadelen is niet alleen standaardisatie op de data-laag - de Data Plane - nodig, het is ook belangrijk dat de ‘Control Plane’ gestandaardiseerd is. Het Control Plane is het deel van een netwerk dat bepaalt hoe gegevens het beste kunnen worden doorgestuurd.
In de basis bestaat het DataSpace Protocol uit 3 protocollen:
- Het Catalog protocol om (afhankelijk van je rechten) de catalogus van een ander in te mogen zien. Bij open data zal dat de hele catalogus zijn, maar bij vertrouwde data, komt het ook voor dat je uberhaupt niet mag weten dat de data bestaan. Het Catalog protocol handelt af dat je de metadata te zien krijgt die je mag zien
- Het Contract Negotiation Protocol. Zodra je weet welke dataset je wilt hebben, start de onderhandeling over het contract en het uiteindelijk tekenen van het contract. Bij vertrouwd datadelen zal er immers sprake zijn van gebruiksvoorwaarden
- Het Transfer Process Protocol. Nog niet de daadwerkelijke data-overdracht (dat gaat via het Transport protocol), maar de afspraken die daarvoor nodig zijn
TNO heeft een implementatie van het dataspace protocol (welke ook gecertificeerd is door IDSA) gedaan; de TNO Security Gateway (TSG). Samen met Sogelink, provincie Friesland en Kadaster heeft Geonovum nu een experiment opgezet met deze TSG om ervaring op te doen met het dataspace protocol. De ervaringen komen te zijner tijd beschikbaar op Github.